Qué (quién) es ATR 72 - definición

ATR 72
  • Τσέχικων Αερογραμμών]], με στοιχεία νηολογίου OK-XFB και όνομα "Znojmo".
  • Πολωνικής]] [[EuroLOT]].
Το ATR 72 είναι ένα δικινητήριο στροβιλοελικοφόρο (turboprop) αεροσκάφος μικρών αποστάσεων (συνδυάζει δηλαδή στροβιλοσυμπιεστή και έλικα), κατασκευασμένο στην Ιταλία και την Γαλλία από τον όμιλο ATR. Έχει χωρητικότητα μέχρι 72 επιβάτες σε διαμόρφωση μίας θέσης. Η Αμερικανική American Eagle Airlines, ο μεγαλύτερος χρήστης του τύπου, αποκαλεί τα μοντέλα της ως Super ATR.
Heinkel He 72
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΌ ΑΕΡΟΣΚΆΦΟΣ
Heinkel He 172; Heinkel He 72 Kadett
Το Heinkel He 72 Kadett ήταν γερμανικό μονοκινητήριο διπλάνο εκπαιδευτικό αεροσκάφος της δεκαετίας του 1930.
Πρωτάθλημα Ε.Π.Σ. Πειραιώς 1971-72
  • 20px
Το πρωτάθλημα της Ε.Π.Σ. Πειραιώς περιόδου 1971-72 διοργανώθηκε σε τρεις κατηγορίες. Συνολικά, στα πειραϊκά πρωταθλήματα πήραν μέρος 58 σύλλογοι. Τους τίτλους των δυο ομίλων της Α΄ Κατηγορίας κατέκτησαν ο Σαρωνικός και το Α.Π.Ο. Κερατσίνι, ύστερα από το μηδενισμό του Περαμαϊκού στο μεταξύ τους αγώνα. Και οι δυο πρωταθλητές έλαβαν στη συνέχεια μέρος στο Ειδικό πρωτάθλημα της Ε.Π.Ο., μέσω του οποίου διεκδίκησαν την άνοδο στη Β΄Εθνική κατηγορία. Από τη Β΄ ΕΠΣΠ, τους τίτλους κέρδισαν οι Φίλαθλοι -που κατακτούσαν έτσι τη δεύτερη συνεχόμενη άνοδο- και ο Αμπελακιακός. Σ
Ejemplos de uso de ATR 72
1. The ATR–72 is a twin–propeller plane built in France.
2. The ATR 72, made by Avions de Transport Regional, can carry up to 72 passengers.
3. Indian private Kingfisher Airlines ordered 20 ATR 72–500 aircraft, manufactured by the Toulouse–based Avions de Transport Regional.
4. The ATR–72, which was built in France, has a two–person crew and seats up to 74 passengers.
5. Some of the 23 survivors clung to the wings and fuselage of the Tuninter airline ATR–72 as they screamed to rescuers.